default-logo

Haberler

ARA
08
2009

5. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi

5. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi 19-21 Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Kültürlerarası Köprü Derneği (ICBA) temsilcilerinin de katıldığı kongrenin bu seneki teması “Türkiye-Afrika İlişkilerinin Gelişiminde Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşlarının Rolü” oldu.

Kongreye Afrika ülkelerinden ve Türkiye’den çok sayıda devlet adamı, düşünce ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi, akademisyen, yazar, sanatçı, iş adamı, uzman ve diplomatik temsilciler katıldı. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM tarafından İstanbul’da Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “5. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi”nde “Türkiye-Afrika İlişkilerinin Gelişiminde Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşlarının Rolü” masaya yatırıldı.

Açılışa milli atlet Elvan Abeylegesse de katıldı. Kongrenin açılışında okunan mesajında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kongrenin Afrika ülkelerinde gerçekleşecek siyasi, sosyal ve ekonomik işbirliği noktasında başarıya ulaşmasını temenni ettiğini belirtti.

Kongre’nin açılış konuşmalarını Sudan Cumhuriyeti Tarım ve Ormancılık Bakanı Dr. Abdulhalim İsmail El Mutafi, Afrika Birliği’nden Hassan Adebayo Sunmonu ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy yaptı.

54 Afrika ülkesinden gelen sivil toplum örgütü temsilcileri ve Türkiye’den 90 STK’nın iştirakiyle gerçekleşen Türk Afrika STK Forumu’nda uzun müzakereler sonunda kabul edilen sonuç deklarasyonu ile Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kalkınma ve İş Birliği Platformu USTKİP’in kurulduğuna değinen Başkan Şensoy, 140 üyesi ve bir çoğu uluslararası kuruluşlardan oluşan 50’nin üzerinde gözlemci üyesi ile USTKİP web portalının dört dilde olmak üzere yaklaşık bir yıldır test yayınını sürdürdüğünü de ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından sanatçı Reyhan Çezik’e ait 54 Afrika ülkesine ilişkin exlibris çalışmalarından oluşan “Exlibris; Afrika Ülkeleri 2009” sergisi törenle açıldı. Sergi açılışı sonrasında oturumlara geçildi.

“Türkiye-Afrika İlişkilerinin Gelişiminde Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşlarının Rolü” temasının işlendiği kongrenin 1. ve 2. gününde “Ekonomi ve Kalkınma” başlıklı oturumu TASAM Başkan Yardımcısı (E) Büyükelçi Murat Bilhan, “Eğitim ve Sağlık” başlıklı oturumu Tunuslu Anneler Derneği Başkanı Saida Agrebi, “Çevre ve Tarım” başlıklı oturumu TASAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vural Altın, “Kültür ve İletişim” başlıklı oturumu TASAM Ankara Temsilcisi (E) Büyükelçi Doç. Dr. Ali Engin Oba, “Siyasi İlişkiler” başlıklı oturumu ANSEDI/ECOSOCC’den Fatima Karadja ve “Barış ve Güvenlik / Küresel Ortaklık” başlıklı oturumu Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu’ndan (UNECA) Makha Dado Sarr yönettiler.

Kongre’nin 3. gününde ise öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturum şeklinde Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kalkınma ve İş Birliği Platformu USTKİP Komisyon Toplantıları yapıldı.

Kültürlerarası Köprü Derneği (ICBA) temsilcileri de kongredeki katılımcılarla çeşitli temaslarda bulunarak, ortak proje ve programlar hakkında fikir alış verişinde bulundu.

Haber: TASAM

COMMENT : Off
Yazar Hakkında