default-logo

Haberler

EKI
10
2009

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Ziyareti

Kültürlerarası Köprü Derneği (ICBA) yönetim kurulu ve diğer üyeleri 7 milyar Kitap Projesi kapsamında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’ni Zeytinburnu’ndaki ofisinde ziyaret etti.

Dernek başkanımız Hakan Yalman, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Özcan ve hazır bulunan heyete dernek faaliyetlerimiz ve başlatmış olduğumuz 7 Milyar Kitap Projesi hakkında bilgiler verdi. Ayrıca iki derneğin ortaklaşa gerçekleştireceği program ve projeler üzerine de karşılıklı fikir alış verişi yapıldı.

Yapılan görüşme sonucunda daha önce yapılmış bir Tabiat Risalesi tercümesinin incelenmesi ve sonrasında baskısının ICBA desteği ile yapılıp Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar’a gönderilmesi karara bağlandı. Ayrıca Risale-i Nur Külliyatı’nın tamamının Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’nin bir alt komisyonu olan tercüme komisyonu tarafından çevirisinin yapılması kararlaştırıldı.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Özcan bu destekten dolayı çok memnun olduklarını ifade etti. Özcan, Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin birçok eziyetler çektiğini ve bunun en önemli sebebinin de dinleri yani İslamiyet olduğunu belirtti. Özcan ayrıca Çin Hükümeti’nin bu nedenle birçok mezalim yaptığını hatırlattı.

Ziyaretin sonunda misafirlere Uygurluların özel bir yemeği olan Uygur Pilavı takdim edildi.

 

COMMENT : Off
Yazar Hakkında