default-logo

Haberler

OCA
27
2010

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul, 2010 yılının başlaması ile birlikte sahip olduğu Avrupa Kültür Başkenti unvanını 16 Ocak 2010 Cumartesi günü 7 farklı merkezde gerçekleştirilen etkinliklerle ve görkemli bir kutlamayla karşıladı.

Kutlamalar, Haliç Kongre Merkezi’nde, Türkiye ve Avrupa’nın üst düzey devlet adamlarını ve diplomatları, iş ve kültür sanat dünyasının önde gelen isimlerini, yerli ve yabancı basın mensuplarını bir araya getiren protokol töreniyle başladı. Tüm dünyaya yayılan İstanbul’un enerjisi, Taksim, Kadıköy, Sultanahmet, Pendik, Bağcılar, Beylikdüzü meydanlarında tüm İstanbulluların katılımıyla gerçekleştirilen kutlama etkinlikleriyle devam etti.

Açılış merasiminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra, ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcileri, iş ve kültür sanat dünyasının önde gelen isimleri Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geldi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı.

“İstanbul Büyüsü” gösterisinin hemen ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğindeki protokol mensupları, Haliç Kongre Merkezi’nin iskelesinden, bu gece için özel olarak hayata geçirilen ışık, ses ve havai fişek gösterisiyle İstanbul’un 2010 sürecini başlattı.

İstanbul Avrupa Kültür Başkenti unvanının resmi açılışı vesilesiyle, kamu ve özel müzelerle imzalanan protokoller sonucunda, 16 Ocak’a özel olarak şehrin kültür sanat hayatı gece yarısına kadar devam etti. İstanbullular ve ziyaretçiler, aralarında Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, İstanbul Modern, Rahmi Koç Müzesi, Sakıb Sabancı Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Aşiyan Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin da bulunduğu İstanbul’un öne gelen kültür sanat merkezlerini ve müzeleri gecenin ilerleyen saatlerinde gezebilme fırsatına sahip oldu.

İstanbul 2010 AKB Ajansı

COMMENT : Off
Yazar Hakkında